šváb

Chov švábů

Druhů švábů je několik - naše agamy mají rády šváby argentínské, výhoda je že tento druh švábů neleze po stěnách.

Šváb Argentýnský (Blaptica dubia)

1) Umístění švábů

Nejlépe plastová nádoba s víkem, v horní části vytvoříme větrání. Vyřízneme do víka otvor a zaslepíme přilepením po celém otvoru kusem husté síťky.
 
plastový box na šváby
 
plastový box na šváby víko
 
  
Na dno bedýnky jako podklad vložím po celé délce papírové utěrky. Na ně vysypu rašelinu přes půl bedýnky a druhou půlku dosypu pilinami (používám citronové - pak bedýnka hezky voní). Jako úkryt mají samorost a proložky od vajec. Nesmí chybět miska s potravou a třeba pro vůni a efekt trochu sena.
 
 
plastový box na šváby
 
 
šváb argentinský
 
 

2) Krmení švábů

K otázce krmení – švábi nejsou vůbec nároční a sežerou snad vše, co jim dáte. Nezapomínejte však na pestrost stravy – čím lépe a hodnotněji švábi vykrmíte, tím lepší potravu poté předkládáte svým agamám.

Potrava – pšeniční šrot, vločky, psí nebo kočičí granule, ovoce (dávám kus jablka), zelenina (mrkev). Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jim šmakují sušené krevetky pro vodní želvy.

 

krmení pro šváby

 

3) Rozmnožování švábů

 

oteka
 
Osobně používám boxy s velikosti 65L 56 x 39 x 42cm, kde můžete chovat až 1000 švábů. Švábi preferují teplotu okolo 29°C a raději tmavší prostředí. S nižší teplotou se samozřejmě snižuje rychlost rozmnožování. Osobně vytápění řeším tak, že neprůhledný box mám na teráriu nad osvětlením. Chovná nádrž by se měla asi po půl roce vyčistit, jelikož může začít zapáchat. Avšak vypozorovala jsem, že při přemístění do nového prostředí se reprodukce snížila, proto dávám část starého substrátu do nového. Možná, že je to jen čistá náhoda, ale švábi se pak množí jako ve svém bývalém prostředí. Rozjetí kolonie potřebuje čas, proto ze začátku nezoufejte, že se švábi nemnoží. Švabí samice kladou malé ootéky, které se vyvíjí asi 2-6 týdnů (dle druhu a prostředí) a z nich se poté líhnou malí švábi.
hmyz

Blog / Novinky

Inzerce